4 porady - jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwie
Internet, telewizja, ogólnie nazywane media często nagłaśniają przypadki cyberataków. Co to tak właściwie jest?
Cyberatak to celowe wykorzystanie systemów i sieci komputerowych przy użyciu złośliwego oprogramowania do kradzieży, zniszczenia danych lub zakłócenia działalności.
Niestety ofiarami nie są tylko ogromne firmy. Małe i średnie przedsiębiorstwa również są zagrożone wyciekami danych.
Cybersecurity Ventures – magazyn zajmujący się cyberbezpieczeństwem przedstawił, że połowa zaatakowanych firm to właśnie te mniejsze. Dlatego również i w takich przedsiębiorstwach warto zabezpieczać się przed utratą poufnych danych. Dlaczego akurat takie małe, lokalne firmy są łakomym kąskiem? Zazwyczaj podstawowym problemem jest słabe zabezpieczenie, brak środków na sprzęt, ignorowanie aktualizacji oprogramowań. Właściciel nie przewiduje, że jego firma może zostać ofiarą takiego cyberataku.
Niestety bardzo trudno przewidzieć, kiedy i jaką firmę zaatakują przestępcy. Szacuje się, że dochodzi do nich co 35 sekund. Oznacza to, że cyberprzestępcy wykonują około 2000 razy dziennie. Badania wykazały, że udany atak to ponad 15 000zł zarobku. Jest to duża kwota, zwłaszcza dla małych firm. Jeden taki atak może spowodać bardzo duże straty, a nawet doprowadzić firmę do całkowitego upadku.
Pierwszą podstawową barierą, jaką możesz stworzyć pomiędzy swoimi danymi a potencjalnymi włamywaczami, jest dobry program antywirusowy. Co znaczy dobry? Przede wszystkim nie darmowy. Warto zajrzeć do aktualnego rankingu antywirusów firmy Omegasoft.pl i wybrać którąś z czołowych pozycji.
Warto skorzystać z 4 zasad, które pozwolą zabezpieczyć dane firmy przed wyciekiem:
1. Przygotuj plan!
Po pierwsze. Warto przygotować plan, który będzie zastosowany w sytuacji naruszenia bezpieczeństwa. Pomoże on w przypadku ataku. Niestety czasami mimo zabezpieczeń, cyberprzestępca może wykraść dane. Nie uda się odeprzeć ataku. Każda firma powinna posiadać indywidualny plan działania dostosowany do potrzeb firmy oraz regularnie wykonywane kopie zapasowe. Są one szczególnie ważne podczas ataków ransomware , czyli blokowania dostępu do systemu i żądanie okupu za jej zdjęcie. Jeśli kopia zapasowa została wcześniej wykonana i prawidłowo przechowywana– nie trzeba ulegać szantażom. Co oznacza prawidłowo przechowywana? Najlepiej, aby znajdowała się na urządzeniach USB lub dyskach, które zaszyfrowane są hasłem. Nośniki należy trzymać w bezpiecznym miejscu, aby ich nie zgubić.
2. Uważaj na Wi-fi i Bluetooth!
Niezabezpieczona sieć lub łączenie z nieznanym Wi-fi daje dużo prawdopodobieństwo ataku. Man in the Middle – najbardziej popularna forma ataku przez sieć polegająca najczęściej na konfiguracji złośliwego routera. Najczęściej dochodzi do niego, kiedy sprzęt zostanie połączony z niezaszyfrowanym punktem dostępu Wi-fi. Dlatego należy pamiętać, aby łączyć się tylko z zaufanymi sieciami.
Dużym zagrożeniem jest także połączenie poprzez moduł Bluetooth. Dla przestępcy jest to łatwy kąsek. Daje możliwość, aby otworzyć drzwi do wszystkich danych znajdujących się w komputerze.
3. Aktualizuj oprogramowanie!
Aktualizacje urządzeń, które najcześciej zostawiane są “na później”, ignorowane, uważane za niekonieczne - to błąd, który może wiele kosztować. Warto regularnie instalować aktualizacje, najlepiej zaraz po tym, kiedy jest już taka możliwość. Dostawcy oprogramowania na bieżąco sprawdzają bezpieczeństwo i kiedy znajdują pewne luki – skutecznie je “łatają”.
Natomiast jeśli od dłuższego czasu komputer lub inny sprzęt nie był aktualizowany, być może stracił on wsparcie od dostawcy. Dzieje się tak, kiedy ma już on swoje lata. Konieczna jest wtedy jego wymiana, ponieważ stary nie jest bezpieczny dla firmy
4. Nie klikaj!
Kliknięcie w jeden podesłany link może być największym zagrożeniem. Doprowadza on do zawirusowania całego komputera. Często taki złośliwy link może zostać wysłany e-mailem, w wiadomości SMS, wszędzie tam, gdzie najmniej można się tego spodziewać. Warto samemu zaznajomić się z podejrzanymi linkami oraz edukować współpracowników.
Wszystkie te porady, a przede wszystkim ich zastosowanie pozwolą zmniejszyć lub całkowicie zniwelować ryzyko cyberataków. Należy pamiętać - bezpieczeństwo danych, to bezpieczeństwo firmy.